EPIZÓDY PODCASTOV

Dátum

názov epizódy

spotify

youtube

5. 10. 2020
20. diel - Ako funguje telo - Úloha DNA
Popis epizódy
Lego, knižnica, počet molekúl vo vesmíre, bielkoviny, DNA - viete ako funguje telo? Neviete?! Nevadí, nevie to žiadna ľudská bytosť 😊 Niečo sa však predsa len vie a v poslednej epizóde 1. série si vezmeme na paškál bielkoviny. O nich nám porozpráva Mgr. Daniel Daniš, PhD., ktorý žije v USA a pracuje v „d džeksn laboratory for dženomik medisin“.
29. 9. 2020
19. diel - Tehotenstvo a mikróby
Popis epizódy
Pri tehotenstve sme všetci mimoriadne opatrní a snažíme sa nič nepodceniť. V nasledujúcej epizóde sa pozrieme na vzťah mikróby – žena (plod) práve v tomto období. V epizóde náš skvelý hosť doc. MUDr. Jozef Záhumenský, PhD. rozoberie na drobné ako mikróby vplývajú na tehotenstvo a zaznejú taktiež praktické rady, ako sa zachovať napr. pri vaginálnej mykóze.
21. 9. 2020
18. diel - Kĺby v lekárni - Reklama vs. realita
Popis epizódy
V dnešnej epizóde sme si posvietili na zloženie voľnopredajných prípravkov (liekov a doplnkov výživy) určených na kĺby. Je to, čo vidíme v reklame odrazom skutočnosti? Ktoré látky si na nich máme všímať a naopak, ktoré môžeme s kľudom ignorovať? V akých situáciách použiť voľnopredajný liek a kedy stačí výživový doplnok?

Prezradí odborníčka, PharmDr. Kristína Ferenčík!

14. 9. 2020
17. diel - Vitamín D a športovci - Má déčko v športe miesto ?
Popis epizódy
Receptory pre vitamín D sú v podstate v každej svalovej bunke. Napriek tomu je déčko v amatérskom, ale aj profesionálnom športe stále podceňovaným suplementom. Častokrát sa radšej siaha po mnohozložkových suplementoch, či tzv. "sypačkách". Jeho dôležitosť pre výkon a silu však poznali už v staroveku. Koľko dnes vieme o jeho vplyve na telo športovca?
7. 9. 2020
16. diel - Hnačka - Ako správne rehydratovať ?
Popis epizódy
Znie to neuveriteľne, ale iba niekoľko desiatok rokov dozadu, kým sme nevedeli účinne rehydratovať, ľudia (a nielen deti) na dehydratáciu zomierali. Dnes je hnačka - pri ktorej je vždy riziko dehydratácie - pomerne neškodným ochorením. U detí však môže znamenať nebezpečenstvo, najmä ak podceníme význam správneho zavodnenia organizmu. Ako na rehydratáciu prezradí MUDr. Vladimír Holec, PhD.
31. 8. 2020
15. diel - Antibiotiká a probiotiká - Vedecké fakty a nevedecké mýty
Popis epizódy
Antibiotické lieky častokrát zachraňujú životy, hoci ich užívanie môže mať, prirodzene, aj nežiaduce účinky. Niektorým z týchto nežiaducich účinkov predchádzame súčasným užívaním probiotík, čo sa potvrdilo aj na úrovni medicíny dôkazu. Prečo je taký dôležitý 2-hodinový odstup medzi užitím antibiotika a následne probiotika? Existuje „silné“ a „slabé“ antibiotikum? Dozviete sa v tejto epizóde!
24. 8. 2020
14. diel - Vitamín D – O zdrojoch v potrave
Popis epizódy
Viete aké skutočné hodnoty majú potraviny, o ktorých sa hovorí ako o bohatých na vitamín D? Ktorá naša bežná denná činnosť obsah déčka v nich významne znižuje? Je pstruh naozaj dobrou potravinou? Doc. RNDr. Miloš Mikuš, Csc., skutočný odborník na výživu a potravu, ukáže denné menu bohaté na vitamín D, povie prečo sú niektoré známe diéty nezmyselné, a zdelí mnoho ďalšieho. Ešte oveľa viac nájdete v dnešnej epizóde.
17. 8. 2020
13. diel - Imunita - Imunitný tréning
Popis epizódy
Imunita je momentálne veľmi skloňovaným pojmom. Máme imunitu vrodenú a imunitu získanú. Učí sa o tom už na stredných školách, ale učebnice sa, zdá sa, budú prepisovať! Prečo? To sa dozviete v našom videu. Taktiež sa dozviete o objave s názvom trénovaná imunita, alebo imunitný tréning. Ako si skutočne môžeme pomôcť v snahe zlepšiť svoju imunitu a po čom by sme mali siahnuť? Prezradíme spolu s MUDr. Radovanom Košturiakom, PhD. popredným slovenským imunoalergológom.​
10. 8. 2020
12. diel - Vitamín D - Od počatia až po narodenie
Popis epizódy

Veda už niekoľko rokov naznačuje mimoriadny význam vitamínu D pri snahe o splodenie dieťaťa. Vplyv dostatočnej hladiny na plodnosť mužov a žien je vďaka výsledkom výskumov takmer nespochybniteľný. Ako vplýva dostatočná hladina na plodnosť? Prečo je mimoriadne dôležitá aj počas tehotenstva? Čo sa môže počas pôrodu stať pokiaľ je hladina nízka? Dozviete sa tiež informácie o vplyve vitamínu D na ranný vek dieťaťa.

3. 8. 2020
11. diel - Bolesť kĺbov bez pozlátka
Popis epizódy

V tejto epizóde sme „skĺbili“ základné informácie o bolestiach kĺbov, ich možnej príčine a možnostiach, ktoré v lekárni pri tomto probléme máme. Zároveň sa dozviete, čo konkrétne by sme v prípade bolesti kĺbu hľadali v lekárni my traja – (skvelý hosť) MUDr. Terézia Sedláčková, Filip a Rady. Ak sa chcete dozvedieť akou otázkou špekulant Filip zaskočil a rozosmial Terku – nenechajte si újsť prvú epizódu zo seriálu o kĺboch! 

27. 7. 2020
10. diel - Svetelný smog
Popis epizódy

Vedeli ste, že každá bunka (nielen) ľudského tela má svoje náramkové hodinky a takisto hodinárov, ktorí sa o ne starajú? A že (aj) preto telo vie, kedy je čas bdieť a kedy ísť spať? Spánok je dôležitý pre fyzickú či duševnú pohodu detí aj dospelých. Predpokladá sa, že čas spánku nevyhnutne poklesne s rastom technológií a rušným 24-hodinovým moderným životným štýlom. Svetelný smog je jedným z dôležitých faktorov, ktoré môžu mať dopad na dĺžku a kvalitu spánku. Vo podcaste sa dozviete, prečo je to tak.​

20. 7. 2020
9. diel - Vitamín D - O meraní a dávkovaní
Popis epizódy

Dať si zmerať hladinu vitamínu D nie je obzvlášť náročné, ale v našich podmienkach ani tak úplne jednoduché. Kde a ako si môžete dať svoju hladinu zmerať? Koľko vás to bude stáť? Prečo je to kľúčové v nastavení správnej suplementácie, o akom dávkovaní by sme mali uvažovať, pokiaľ máme nedostatočnú hladinu a mnoho ďaľšieho sa dozviete v nasledujúcej epizóde.​

13. 7. 2020
8. diel - Probiotiká pre najmenších
Popis epizódy

Život a vývin človeka počíta s existenciou mikróbov. Skorý kontakt s mikróbmi dieťa naprogramuje a zdá sa, že od tohto kontaktu môže závisieť, či bude atopické. Kedy sa človek prvýkrát stretáva s mikróbmi a ktoré baktérie sú kľúčové v prvých mesiacoch jeho života? Ktoré detičky by mohli mať z probiotík osoh a podľa čoho si ich má rodič v lekárni vyberať? Toto všetko a oveľa viac nájdete v dnešnej epizóde.

6. 7. 2020
7. diel - Imunita - Úvod do sveta imunity
Popis epizódy

Imunitný systém je mimoriadne zložitý komplex pozostávajúci z mnohých častí. U každého človeka funguje inak, pretože je toho mnoho v čom sa medzi sebou líšime. Čo sú naše najsilnejšie zbrane a ako sa naše telo chová pri styku s patogénmi a mnoho ďalšieho nájdete v úvodnej epizóde zo seriálu s názvom imunita. 

29. 6. 2020
6. diel - Hnačka - Kedy stačí samoliečba ?
Popis epizódy

Infekčná hnačka. V našich podmienkach vyvolaná najčastejšie vírusmi, menej často baktériami. Je vždy nepríjemná, pre dospelých však málokedy nebezpečná. Avšak deti sú krehkejšie. Pre rodičov sú stresujúce najmä úporné vodnaté stolice či vracanie u ich ratolestí. Ak ako rodič stojíte pred dilemou, či ísť s dieťaťom k lekárovi alebo ho postačí liečiť doma, náš vzácny hosť, pediater MUDr. Vladimír Holec, PhD. vám porozpráva viac. Predstaví odborný názor vychádzajúci z faktov a modernej medicíny. Takisto vysvetlí, čo si na dieťati všímať a čo je pri infekčnej hnačke kľúčové dodržiavať. 

22. 6. 2020
5. diel - Vitamín D – o hladinách
Popis epizódy

Vitamín D sa stanovuje v dvoch jednotkách. V jednom laboratóriu vám dodajú výsledky v ng/ml a v druhom pokojne v nmol/l. Čo vlastne znamená nameraná hodnota a ako zistíte, či máte vitamínu D dosť, alebo málo, sa dozviete v tejto epizóde. Mať dobrú hladinu vitamínu D v lete, neznamená vytvorenie si zásoby na celú zimu. Náš organizmus si vitamín D tvorí, ale zároveň ho aj spotrebuje. Koľko si mesačne minieme déčka a ako ho optimálne doplniť?

15. 6. 2020
4. diel - Spánok. Ako funguje a ako ho ovplyvňujeme.
Popis epizódy

Niekto spí menej, niekto viac. Každému stačí na "vyspanie sa" iná doba. Kvalitný spánok je základom zdravého a šťastného života. Ako však funguje spánok? Prečo vlastne spíme? Prečo sa nám chce spať cez deň a nechce v noci? Dá sa reálne "dospať" prehýrená noc? A ako vieme ovplyvniť poruchy spánku v rámci lekárenskej starostlivosti? Toto všetko a množstvo ďalšieho sme rozoberali s prof. PharmDr. Pavlom Mučajim, PhD., dekanom farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského a popredným slovenským farmaceutom. 

8. 6. 2020
3. diel - Čo je to probiotikum ?
Popis epizódy
Keď sa povie probiotikum, väčšina z nás si predstaví laktobacila alebo bifidobaktériu. Môžeme však nazývať všetky laktobacily probiotikom? Nachádzajú sa v lekárňach len probiotiká, alebo aj šmejdy, ktoré sa tak iba tvária? Aký je rozdiel medzi psom a laktobacilom a čo majú spoločné? Aby sa mikrób mohol nazvať probiotikom, musí spĺňať určité kritériá, ktoré dozviete v tejto epizóde. Vysvetlíme si, prečo je dôležité hľadieť nielen na názov prípravku, ale najmä na kmeň, ktorý prípravok obsahuje.
29. 5. 2020
2. diel - Vitamín D - o pandémii nedostatku
Popis epizódy
Vitamín D je vlastne HORMÓN. Nielen mnoho klinikov, ale aj bežných ľudí sa však naň stále pozerá ako na vitamín a je tak braný na ľahkú váhu. Mať dostatotočnú hladinu je ale mimoriadne dôležité. Málokto si uvedomuje, aké nízke hladiny ako populácia máme a aké ťažké je si tieto hladiny vylepšiť.

Viete ktorý kontinent má najnižšie hladiny vitamínu D? Ako sme na tom my, Slováci a v ktorých mesiacoch sa u nás vitamín D netvorí? Vplývajú opaľovacie krémy na tvorbu vitamínu D?

29. 5. 2020
1. diel - kto sme, čo a prečo ideme robiť a čo od nás očakávať?
Popis epizódy
V prvej epizóde nášho podcastu sa dozviete kto vlastne sme, prečo sme sa rozhodli ísť s kožou na trh a čo vám to všetko prinesie.

EPIZÓDY PODCASTOV

20. diel - Ako funguje telo - Úloha DNA
19. diel - Tehotenstvo a mikróby
18. diel - Kĺby v lekárni - Reklama vs. realita
17. diel - Vitamín D a športovci - Má déčko v športe miesto ?
16. diel - Hnačka - Ako správne rehydratovať ?
15. diel - Antibiotiká a probiotiká - Vedecké fakty a nevedecké mýty
14. diel - Vitamín D - O zdrojoch v potrave
13. diel - Imunita - Imunitný tréning
12. diel - Vitamín D - Od počatia až po narodenie
11. diel - Bolesť kĺbov bez pozlátka
10. diel - Svetelný smog
9. diel - Vitamín D - O meraní a dávkovaní
8. diel - Probiotiká pre najmenších
7. diel - Imunita - Úvod do sveta imunity
6. diel - Hnačka - Kedy stačí samoliečba ?
5. diel - Vitamín D - o hladinách
4. diel - Spánok. Ako funguje a ako ho ovplyvňujeme.
3. diel - Čo je to probiotikum ?
2. diel - Vitamín D - o pandémii nedostatku
1. diel - kto sme, čo a prečo ideme robiť a čo od nás očakávať?